Man City vs Chelsea ÎN DIRECT: Lukaku și De Bruyne, cel mai recent scor din Premier League

<p>Raheem Sterling este abordat de Malang Sarr</p>
<p>” src=”https://static.independent.co.uk/2022/01/15/13/09687002.jpg?width=982&height=726&auto=webp&quality=75″ srcset=”https://static.independent.co .uk/2022/01/15/13/09687002.jpg?width=320&auto=webp&quality=75&crop=982:726,smart 320w, https://static.independent.co.uk/2022/01/15/13/ 09687002.jpg?width=640&auto=webp&quality=75&crop=982:726,smart 640w”/></amp-img><figcaption class=

Raheem Sterling este abordat de Malang Sarr

(EPA)

Chelsea se îndreaptă spre Manchester City pentru începutul de sâmbătă din Premier League, știind că, în mod realist, au nevoie de o victorie pentru a arunca înapoi cursa pentru titlu. Echipa lui Pep Guardiola a fost necruțătoare în campionat în ultimul timp și a deschis un avans de 10 puncte între ei și Blues, așa că există foarte puțină presiune asupra lui City pentru a merge din plin pentru victorie.

Acestea fiind spuse, ei ar putea într-adevăr să-și exercite dominația și să facă un punct față de finala Ligii Campionilor de anul trecut, fiind o singură dată, dacă ar duce meciul echipei lui Thomas Tuchel și ar triumfa pentru a-și crește și mai mult avantajul în frunte.

La mijlocul săptămânii, Chelsea a triumfat, în semifinalele Carabao Cup împotriva lui Tottenham, pentru a-și rezerva un loc la Wembley și a aștepta fie Liverpool, fie Arsenal. City, în schimb, a avut peste o săptămână pentru a-și reveni de la victoria în turul trei al FA Cup împotriva lui Swindon. Ei au câștigat șapte la rând în toate competițiile și 14 din ultimele 15, o formă fenomenală care îi face să caute încă un titlu de ligă. Urmărește mai jos toate actualizările de la Man City vs Chelsea:

1642254769

Man City 0 – 0 Chelsea

63 de minute: Salvează! O cursă bună a lui Grealish îl vede pe atacantul doborât chiar în afara suprafeței de pedeapsă Chelsea. Jucătorii City încearcă să convingă arbitrul că faultul a fost făcut în careu, dar acesta nu se leagănă și acordă o lovitură liberă.

Kevin De Bruyne reușește și șutează spre bara apropiată, dar Kepa Arrizabalaga trece bine peste poartă și trece mingea peste poartă.

Michael Jones15 ianuarie 2022 13:52

1642254665

60 de minute: Man City a injectat un pic mai mult ritm în jocul lor de atac, Foden jucându-l pe Sterling în careu. El este abordat de Sarr, dar mingea liberă ajunge la Bernardo care îl urmărește pe Sterling în zonă. El conduce spre linia de margine și pătratează o pasă în zona de șase metri, dar Kepa ridică în siguranță mingea.

Michael Jones15 ianuarie 2022 13:51

1642254362

Min. 57: Walker driblează pe aripă și este alimentat cu mingea, i-o dă lui Sterling care driblează în careu și coboară sub presiunea a trei apărători. Există un apel uriaș pentru un penalty, dar steagul ofsaidului este deschis pentru mingea inițială către Walker.

City câștigă apoi un corner pe care Foden îl învârte spre stâlpul apropiat. Azpilicueta îi trimite capul către Lukaku, care îi trimite pe dreapta lui Hakim Ziyech. Încearcă să înceapă un contraatac, dar pierde posesia.

Michael Jones15 ianuarie 2022 13:46

1642254227

Min. 54: O pasă aeriană este câștigată de Kyle Walker, care controlează mingea o scoate din careu. Kovacic încearcă să recupereze mingea acum slăbită, dar Walker îl bate și câștigă un corner când Kovacic îl clipește târziu. City câștigă o lovitură liberă chiar în afara careului lui Chelsea. De Bruyne o aruncă în zona de șase metri, dar trimite mingea direct în mâinile lui Kepa Arrizabalaga.

Michael Jones15 ianuarie 2022 13:43

1642253978

51 de minute: Thomas Tuchel trebuie să-i fi dat lui Chelsea tratamentul cu uscător de păr pentru că au ieșit leagănați după pauză. Mai întâi Mateo Kovacic trimite o pasă bună în Lukaku, care îl învârte pe Laporte și aliniază un șut la poartă. El efectuează un efort cu piciorul stâng spre colțul îndepărtat, dar Ederson sare în dreapta și îl para.

Următoarea șansă îi vine lui Marcos Alonso. Este în spațiu în interiorul stânga și Chelsea îi trece mingea pentru a pune la punct un efort la distanță lungă. Îl lovește suficient de bine dar șutul continuă să se ridice și trece peste bară.

Michael Jones15 ianuarie 2022 13:39

1642253822

48 de minute: șansă! Este o ocazie timpurie pentru Manchester City după ce N’Golo Kante cedează mingea cu o pasă proastă către Lukaku. Rodri îi îndreaptă spre De Bruyne, care alergă în partea stângă a careului și dă o pasă peste poartă. Sterling încearcă să ajungă la minge, dar coboară după o atingere a lui Sarr și City face apel la penalty!

VAR aruncă o privire și este de acord cu arbitrul că jocul trebuie să continue.

Michael Jones15 ianuarie 2022 13:37

1642253641

A doua repriză: Man City 0 – 0 Chelsea

Lovitură de început: Chelsea nu a avut nicio lovitură în prima repriză, în poartă sau în afara țintei. Au jucat în principal pe marginea propriei treimi finale și nu l-au folosit pe Romelu Lukaku ca opțiune de evadare.

Nu au existat schimbări de la nicio echipă la pauză.

Michael Jones15 ianuarie 2022 13:34

1642253334

Înscrieți-vă la buletinele informative săptămânale gratuite despre sport The Independent

Pentru a vă înscrie la buletinele noastre sportive gratuite pentru actualizări regulate direct în căsuța dvs. de e-mail.

Indiferent dacă doriți o prezentare săptămânală directă de la scriitorul nostru șef de fotbal Miguel Delaney sau doriți un rezumat săptămânal de sport de la editorul nostru sportiv Ben Burrows, vă puteți înscrie făcând clic aici și derulând la secțiunea de sport.

Michael Jones15 ianuarie 2022 13:28

1642253131

Chelsea nu a reușit să încerce un șut în prima repriză la Etihad. A fost prima dată când nu au reușit să facă acest lucru într-un meci din Premier League sub Thomas Tuchel și prima dată în general din mai 2018 împotriva Newcastle.

Michael Jones15 ianuarie 2022 13:25

1642252930

Au fost niște bătălii bune în prima repriză. Raheem Sterling care conduce la Marcos Alonso – după ce fundașul a primit un cartonaș galben devreme – a fost probabil cel mai remarcabil.

Jocul de atac al lui Chelsea a fost însă inexistent, spre frustrarea antrenorului Thomas Tuchel.